Svensk Elektrikerforbund - Streiker mot korte byggefrister

Natt til 19 juni gikk 140 svenske elektrikere ved 12 byggeplasser ut i streik. Grunnlaget for streiken er at det svenske elektrikerforbundet ikke har fått gjennomslag hos arbeidsgiverne for en avtaleregulering mot de korte byggefristene i bransjen. Elektrikerne streiker altså for et bedre arbeidsmiljø, der stresset med korte byggefrister ikke skal gjøre dem syke. Svensk Elektrikerforbund (SEF) får full støtte fra svensk LO i konflikten. Arbeidsgivermotparten har svart med lockout på de samme 12 byggeplassene.

SEF gikk inn i årets tariffoppgjør med et hovedkrav om å bedre elektrikernes arbeidsmiljø. I mange år har SEF jobbet mot de korte byggefristene som utgjør en svært negativ arbeidsmiljøfaktor for medlemmene. Det har vært vanskelig å få gjennomslag for noen løsning på problemet, til tross for at det er kilde til økt sykefravær.
I år er korte byggefristen trukket inn i tarifforhandlingene med full støtte fra svensk LO og de andre fobundene innen byggebransjen. Arbeidsgiverorganisasjonen EIO har ikke møtt kravet med særlig velvilje, og natt til 19. juni var streiken et faktum. EIO gikk samtidig til lockout på de samme arbeidsplassene.

Les mer om streiken på www.sef.se

 

 

 


Hjem Heismontørenes Fagforening, Brugt.14, 0186 Oslo, tlf.: 22-174550, faks: 22-174553,
e-post: heis@heis.no, www.heis.no