Prøveavtale med heismontørforbundet i USA om program for utveksling av lærlinger

Det ser nå ut til å gå i orden at 2 lærlinger fra Reber Schindler Heis i Norge reiser til Boston i USA for å jobbe for Schindler i 2 måneder fra slutten av april i år til slutten av juni.

Fra USA blir det så sendt over to «helpers» (som er navnet på lærlinger der).

 


Vidar Nordbø er lærligeansvarlig i HMF og, er den som i første rekke har jobbet fram avtalen med foreninga i USA.

Mål
Det primære mål er å gi de unge i faget en sjanse til å øke sin kunnskap og erfaring ved å reise og jobbe i utlandet. Programmet vil bidra til å utvikle forholdet mellom partene som deltar. Det vil øke verdien av opplæringa til lærlingene, og forbedre rekrutteringa til faget.

Bakgrunn
Det har vært snakka fram og tilbake om utveksling i over ett år, også med andre land enn USA. Det var imidlertid fagforeningen i USA (IUEC) som først gjorde alvor av å få ordningen i gang. Etter at Heismontørenes Fagforening og styret for OPPHEI godkjente forslaget senhøstes, har også styret i fagforeningsfondet Elevator Industry Work Preservation Fund (EIWP) tilsluttet seg programmet. Arbeidsgiversiden både i USA og Norge er forespurt og har uttrykt positiv holdning, og saken er videresendt til konsernledelsen for endelig godkjenning.

Utvekslingsavtalen
Prøveavtalen gjelder fram til september 2000, da programmet skal evalueres. Dersom utfallet er vellykket kan ordningen bli permanent, og kanskje stå som modell for liknende avtaler i bransjen. Partene i denne prøveavtalen er IUEC/EIWPF/Schindler i USA, mens det i Norge blir Heismontørenes Fagforening/OPPHEI/Reber. Utvekslingsprogrammet Utveksling består i at to ansatte fra Reber Norge bytter plass med to ansatte fra Schindler Boston, USA fra ca. 24.april til ca. 24.juni. Utvekslingen skal være smidig slik at det ikke går ut over arbeidet. Lærlinger (helpers) som har vært ansatt mer enn 1 år er kvalifisert til å søke. Dessuten må han kunne kvalifisere til arbeids- og oppholdstillatelse (skal ikke være noe problem i denne sammenheng). For prøveprosjektet er satt tilleggskrav at man må være ansatt på Reber. Hvis programmet blir varig kan være aktuelt å prøve andre konsern som har ansatte i begge land (KONE, Thyssen etc.). Kvalifiserte søkere vil bli kontaktet, og en opptakskomite med Reber, Heismontørenes Fagforening og OPPHEI vil holde ett opptaksmøte. Varighet av utveksling er begrenset oppad til 12 uker (på grunn av lovverket). Den ansatte mottar sin vanlige lønn fra egen arbeidsgiver i utvekslingsperioden. Dette er en frivillig ordning, så arbeidsgiver er ikke pliktig til å yte tilleggsytelser som diett eller kostgodtgjørelse. Det skal svares skatt i henhold til gjelden lover. Etter utløpet av utvekslingsperioden står den ansatte fritt til å ta ferie i besøkslandet den resterende tiden fram til utløpet av 12 ukersperioden eller visum, for egen regning og risiko. Overnatting skjer ved en av nedenstående alternativer eller en kombinasjon av disse: *Bytte av leilighet/ hybel mellom lærlinger som deltar i programmet. *Leie av rom på et overnattingssted. *Hjemme hos en heismontør.

Ansvar
Fagforeningen i hjemlandet er ansvarlig for å tegne og dekke alle nødvendige forsikringer. Dessuten være verter for gjestene, ved at den oppnevner en koordinator, Vidar Nordbø, og en mentor i bedriften som tar seg av det daglige. Mentoren må være ansatt i Reber, og skal vise gjestene til rette i bedriften og sørge for at det er et passende sosialt opplegg på fritiden. Koordinatoren skal bidra med hjelp blant annet til søknader om visum og arbeidstillatelse samt ordne med overnatting og reise. Arbeidsgiveren skal også bidra med hjelp blant annet til søknader om visum og arbeidstillatelse. OPPHEI/ EIWPF skal samarbeide for et faglig opplegg som sikrer opplæring for gjestene. De ansatte skal følge de instrukser mentor gir, sørge for å ha nødvendige reisedokumenter klare (pass og eventuelt andre erklæringer), og avgi en skriftlig og muntlig rapport etter besøket til bruk ved evalueringen.

Kostnader
Fagforeningene dekker forsikring, som nevnt over. Arbeidsgiverne yter lønn, som nevnt over. Dekning av utgifter til overnatting og reise er uavklart. Ekstern finansiering kan være aktuelt.

> Les om besøket fra det amerikanske heismontørforbundet i fjor høst

Heismontøren nr.1 - 2000, Vidar Nordbø


Hjem Heismontørenes Fagforening, Brugt.14, 0186 Oslo, tlf.: 22-174550, faks: 22-174553,
e-post: heis@heis.no, www.heis.no