Konkurranse på heiskontroll

I løpet av dette året gir en ny forskrift åpning for flere aktører til å utføre sikkerhetskontroll på heiser. Denne nye forskriften er imidlertid ikke i samsvar med den teknisk forskriften.

Ny praksis
Sikkerhetskontroll på nye heiser og ombygninger vil kunne utføres av flere enn dagens aktører. På spørsmål til Statens bygningstekniske etat får Heismontøren opplyst at regelverket er meget vanskelig i denne saken. Alt er ikke klart, men det som er klart er følgende: dagens praksis med kommunale heiskontroller og Norsk heiskontroll vil ikke fortsette. For å kunne sikkerhetskontrollere nyanlegg og ombygninger må et firma godkjennes som foretak i henhold til Forskrift om godkjenning av foretak for ansvarsrett. Detaljene i dette regelverket blir klart i løpet av få måneder. Dette bryter med intensjonen til teknisk forskrift hvor det står helt klart hvem som skal utføre nyanleggskontroll.

Bukken og havresekken
Den nye forskriften vil få uheldige innvirkninger ved at det blir gitt åpning for at heisfirmaene selv kan søke om godkjenning som foretak og sikkerhetskontrolere sine egne heiser. 1985 gjennomførte HMF en flere måneder lang vellykket boikottaksjon mot statlige heisanlegg av samme grunn. Privatiseringsspøkelset ser altså ikke ut til å ha gitt seg.1

Konkurrere på sikkerhet
I Sverige konkurreres det på sikkerhet etter at regelverket ble liberalisert i 1995. Å konkurrere på sikkerhet er lite heldig. De seriøse vil sannsynligvis gjøre jobben skikkelig , men det er alltid flere useriøse aktører på markedet. Statens bygningstekniske etat mener kontrollen vil bli bedre med det nye systemet.

Uavhengig kontroll.
I Norge praktiserer vi i dag uavhengig sikkerhetskontroll, basert på 3 partskontroll. Med den åpningen som den nye ferske forskriften( Forskrift om godkjenning av foretak for ansvarsrett) gir, kan dette være tapt. Med den nye forskriften kan ett firma for eksempel være både konsulent og prosjektleder for kunden og til slutt sikkerhetskontrollør av heisen for kunden. Dette er en "bukken og havresekken" mentalitet som ikke er akseptabel.

Heismontøren nr.1 - 1998, Geir Håvi

Les mer om Heiskontroll fra arkivet


Hjem Heismontørenes Fagforening, Brugt.14, 0186 Oslo, tlf.: 22-174550, faks: 22-174553,
e-post: heis@heis.no, www.heis.no