Heismontørenes fagforenings uttalelse ang. bombing av Afghanistan

Tørke og krig har de seneste årene påført den Afghanske sivilbefolkning store tap og lidelser. I tillegg lider Afghanerne under Talibanstyret. Den Angloamerikanske jakten på terrorister, som nå foregår ved hjelp av bombing av verdens fattigste land, hjelper ikke akkurat til med å gjøre livet mer levelig for det Afghanske folk.

Kampen mot terrorismen bør bli ført av et samlet verdenssamfunn gjennom FN, og virkemidlene bør være helt andre en bombing. Det Afghanske folk har lidd nok! Dessuten avler vold bare mer vold.

Norge har vært kjent som et land som vil at konflikter skal løses med fredlige midler. Denne linjen har nå blitt totalt forlatt, uten nevneverdig protester fra verken det forrige regjeringsparti, eller fra LO.

Kapitalens internasjonalisering, økt makt til flernasjonale selskaper og overgrep fra den vestlige verden har bidratt til arbeidsløshet, sult og fattigdom. En mer rettferdig verden vil bidra til å fjerne grobunnen for framtidig terrorisme.

Vi krever:

-         STANS BOMBINGA NÅ.

-         HUMANITÆR HJELP TIL AFGHANISTAN.

-         BEKJEMP FATTIGDOM, OG DERMED TERRORISME.

-         LA IKKE TERRORISMEN FØRE TIL ØKT RASISME

Videre krever vi at LO sentralt skal fordømme bombinga, og jobbe aktivt for at Norges offisielle holdning skal snues.