...................................................................
Heismontørenes Fagforening
...................................................................
Schweigaards gate 34F, oppg. 2
0191 Oslo, Norway.
E-post: 
foreningaheis.no
  FORSIDEN > NYHETER > Nyhetsarkivet 1997-2009 > Nyheter fra 2007 > "For dyrt med lovlige firmaer"
 

"For dyrt med lovlige firmaer"

Nordland fylkeskommune droppet sitt eget krav om å bruke lovlige firmaer for å spare millioner på et byggesprosjekt. LO og NHO er sjokkerte over useriøs opptreden fra fylket.

Bygget det dreier seg om er den nye tanklinikken i Rana, som også skal inneholde kontorer for sykehuset på Mo. Bygget kommer på drøyt 30 millioner kroner og ved første anbudsrunde var det tatt med et klart krav om at bare lovlig arbeidskraft skulle benyttes.

Da byggeoppdraget ble utlyst for andre gang var kravet om lovlig arbeidskraft strøket.

Rystet LO-sekretær
- Det er sånn at man er i ferd med å få en kostnad som man ikke liker, og da fjerner man kravet om at lov- og avtaleverket skal følges. Det er jo fantastisk av en fylkeskommune bare kan legge loven til side hvis de ser at budsjettet ikke holder.

Det sier en rystet LO-sekretær Øivind Silåmo i Nordland.

- Useriøst
Men eiendomssjef Per Vasshaug i fylkeskommunen fant ut at kravet om lovlighet ble for dyrt. Vasshaug nekter å la seg intervjue om saken, men skriver følgende i et brev til en av anbyderne.

"Klagebehandlingen har videre avdekket at det i konkurransegrunnlaget er stilt krav som oppdragsgiver ikke er tjent med og som er kostnadsdrivende."

På godt norsk betyr det at krav til bruk av lovlig arbeidskraft blir for dyrt.

- For å sette det litt på spissen, fylkeskommunen må vel oppleve det som useriøst når de går bort fra ett av de kravene de selv har satt, sier NHO-direktør Kurt Jessen Johansson i Nordland.

(Kilde: nrk.no, Publisert 21.02.2007)

 
   
 Skriv ut 
 
147 av 191
Hjem | Nyheter | Om HMF | Tariff | Heisfaget | Heismontøren | Lenker | Kontakt oss | English

© Copyright 2004 Heismontørenes Fagforening. Created and maintained by Assist2net.no.
Søk Forsiden Forsiden Søk Sidekart