Aksjon mot sultelønn

LO-ungdommen i Telemark aksjonerer mot at utenlandske arbeidere må arbeide for sultelønn. Bedriftene satser heller på billig utenlandsk arbeidskraft enn norsk ungdom.

(Arne Tovik, Varden)

I går aksjonerte LOs ungdomsutvalg i Telemark mot sosial dumping på Handelstorget i Skien. - Det er flere eksempler på at utenlandske arbeidere jobber for luselønn i norske bedrifter og står helt uten rettigheter for eksempel etter arbeidsulykker, sier lederen i LOs ungdomsutvalg Anders Langerød.

Lave lønninger
Fra 1. mai i år åpnet dørene seg til det norske arbeidsmarkedet for en rekke lavkostland i Øst-Europa som da ble medlemmer av EU. Nå er det et tilsig av særlig polske og baltiske arbeidstakere som ønsker å prøve lykken i Telemark. En polsk bygningsarbeider tjener 30 kroner timen og jobber mer enn 10 timer om dagen, sju dager i uka. Selv med lønninger langt under norsk tarifflønn, kan det være god butikk å jobbe i Norge. LO frykter at et arbeidsliv som opererer med lønninger og sosiale ordninger fjernt fra norske ordninger, etter hvert kan undergrave hele velferdssamfunnet.

 


AKSJONERTE: Lederen i LOs ungdomsutvalg i Telemark, Anders Langerød, sa nei til sosial dumping på Handelstorget i Skien i går sammen med Rafat Wetninski og Robert Ktakvlak, begge fra Polen. FOTO: REIDAR PEERSEN

Ungdom taper
Grunnen til at det var LO-ungdommen som aksjonerte i Skien lørdag er at mange bedriftsledere sier rett ut at de får atskillig mer igjen ved å ta inn utenlandske fagarbeidere enn å inngå lærlingkontrakter med norske ungdommer. - Vi vil vise at det er oss unge det går ut over hvis bedriftslederne får lov til å underbetale utenlandske fagfolk, sier Anders Langerød. Derfor er LO også opptatt av å gjøre lærlingordningen mer attraktiv, for både elever og bedrifter.

Solidaritet
Under aksjonen i Skien hadde de 14 LO-organiserte ungdommene også med seg to polske bygningsarbeidere som leies ut til oppdrag gjennom utleieselskapet Dolve Craftmanship i Kragerø. - Vi ønsker ikke å stoppe arbeidsinnvandringen. Derfor har Grenland Bygningsarbeiderforening tegnet tariffavtale med utleiefirmaet i Kragerø som gir bygningsarbeiderne 130 kroner i timen, sier Langerød. Det var også meningen at to andre polakker som må ta til takke med langt lavere lønn, også skulle vært med på aksjonen i Skien, men de måtte på kort varsel gjøre en jobb for oppdragsgiveren sin.


Hjem Heismontørenes Fagforening, Brugt.14, 0186 Oslo, tlf.: 22-174550, faks: 22-174553,
e-post: heis@heis.no, www.heis.no