20. mai 2025

DE ANSATTE I SCHINDLER AUSTRALIA STREIKER FOR TRYGGERE ARBEIDSPLASSER

Siden slutten av august har 500 ansatte hos Schindler Lift i Australia vært i streik, støttet av fagforeningen Electrical Trades Union (ETU).

Arbeiderne streiker for bedre arbeidsvilkår, inkludert krav om høyere lønn, økt jobbsikkerhet og tryggere arbeidsforhold. Konflikten oppsto etter mislykkede forhandlinger mellom fagforeningen og Schindler.

De ansatte uttrykker bekymring over usikre arbeidsforhold, dårlig lønnsvekst og generelt forverrede arbeidsbetingelser. Dette er særlig kritisk etter pandemien, der mange arbeidere opplevde usikre ansettelser og permitteringer.

En sentral bekymring er frykten for at Schindler vil erstatte lokale arbeidere med utenlandsk arbeidskraft. Streiken har fått betydelig støtte fra lokalsamfunnet, og arbeidere fra andre sektorer har vist solidaritet. Denne streiken er del av en større trend i Australia, hvor flere bransjer opplever økt antall arbeidskonflikter.

Artikkelen er skrevet av ChatGPT med kildehenvisning til Australian Bureau of Statistics, Mirage News og 7News. Korrekturlest av redaksjonen.

Siste artikler

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».

PODKAST: Tillitsvalgte under press

Leder av HMF, Markus Hansen, og hovedtillitsvalgt i Schindler, Alexander Udnes, deltar i EL og ITs podkast.

VEKSTEN I VESTEN – OG ANDRE BUSKVEKSTER

Vi kan muligens forsøke å frede natur, men det økonomiske systemet er det eneste som virkelig lar seg frede.
2,490FølgereLik
1,118FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X