12. november 2025

SIKKERHETSKULTUR GÅR I ARV

Når en lærling eller fagprøvekandidat gjør en feil – så er det som oftest fordi montørene har overført sine innarbeidede uvaner eller feil til lærlingen.

Lars Aleksander Selebø, faglig ledere ved Opphei, var en av flere innledere på foreningens vernekonferanse som ble avholdt i våres.

«Husk at kultur går i arv, og grunnlaget for en god sikkerhetskultur starter allerede i læretiden. For den viktigste opplæringen er ikke den som skjer i klasserommet, men det er det som skjer i sjakta. Derfor må det brukes tid på å investere i lærlingene», sa det tidligere hovedverneombudet i Schindler som i dag har et ansvar for bransjens lærlinger.

Lars Aleksander Selebø. 

Dette førte til gode diskusjoner blant de deltagende verneombudene. For hvem er de beste til å lære opp lærlingene? De yngre uerfarne montørene eller de eldre montørene som kanskje har rukket å tilegne seg mange uvaner?

Her ble det slått fast at det ikke holder med å fortelle lærlingen at hen skal «gjør som jeg sier, ikke som jeg gjør», for lærlingen vil uansett gjøre som montøren. Skal vi videreføre faget på en god måte og forebygge ulykker må vi ta ansvar og være gode forbilder.

«Verneombudet kan gjøre mye for den nye generasjonen med heismontører», slo HMS ansvarlig i foreningen, Thomas Bjørnerud, fast.

Fra foreningens vernekonferanse. F.v.: Henrik Smerud, Sander Ekhall, Kristoffer Hollås og Thomas Bjørnerud.

Mange temaer

Verneombudene har mange områder å følge opp – noe som fremgikk av konferansens dagsorden med temaer som oljedamp og farlige kjemikalier, vernerunder, rivning og oppfølging av underentreprenører til AKAN. 

«Det er to år siden sist foreningen arrangert en tilsvarende konferanse for verneombud fra hele landet», sa Thomas fornøyd etter å ha fått samlet nesten førti verneombud.

Med etableringen av et HMS-utvalg på tvers av klubbene i foreningen, har han tro på at det skal bli langt enklere å få arrangert flere konferanser i tiden fremover. For planlegging av årets konferanse trekker Thomas frem Henrik Smerud, Sander Ekhall og Kristoffer Hollås som viktige bidragsytere.

Siste artikler

KONE VURDERER OPPKJØP AV TKE

Kone ser på nytt på muligheten for et oppkjøp av konkurrenten TKE.

Skal du gå av med pensjon? Her er tingene du bør huske på.

Å gå av med pensjon er for mange en milepæl, og starten på en ny fase i livet. Men for å få mest mulig ut av årene som pensjonist, kan det lønne seg å gjøre noen forberedelser. Pensjonssystemet i privat sektor kan virke som en jungel, og det er lett for enhver person å bli helt svimmel! Vi har derfor forsøkt å samle all relevant informasjon i denne artikkelen, så det skal bli lettere for deg å gå av med pensjon.

ELEVATOR TERMINATOR PÅ PLASS I UKRAINA

I fjor kunne vi lese om heismontør Steinar Gærup, som er en av flere frivillige som har tatt turen ned til det krigsherjede Ukraina med sårt trengte kjøretøy til de ukrainske soldatene som kjemper ved frontlinjen.

Fredsnasjon eller krigsprofitør?

Hvordan vil jeg at Norge skal bli husket? Det er en tanke jeg har hatt mange ganger, når det kommer til Israel-Palestina konflikten. Vil vi være på riktig side av historien? Jeg har tidligere hatt en følelse av at vi er fremme i skoa, og var forholdsvis tidlig ute med å anerkjenne Palestina som stat, og at vi generelt har hatt en bred støtte i befolkningen. Men når det viser seg at oljefondet har store investeringer i militærindustrien i Israel blir jeg mildt sagt usikker.
2,721FølgereLik
1,139FølgereFølg
51AbonnenterAbonnér
X