NÅR ARBEIDSGIVER BESTRIDER EN SYKMELDING

Det er en klar økning i antall tilfeller hvor arbeidsgiver bestrider arbeidstakers sykemelding – noe som innebærer at den sykemeldte kan bli stående uten inntekt i månedsvis.

Dersom arbeidsgiver bestrider en sykemelding, vil utbetalingen av sykepenger stoppe opp inntil det foreligger et endelig vedtak fra NAV. I verste fall kan arbeidstakeren bli stående uten inntekt i opp mot et år mens saken behandles i NAV-systemet – dette hvis saken i det hel tatt blir godkjent av NAV.

Selv om den største konsekvensen ved at arbeidsgiver bestrider en sykemelding er forfall av inntekt for den enkelte, vil det kunne ha en stor psykososial effekt på arbeidsmiljøet og svekke tilliten som igjen vil senke lojaliteten og øke konfliktnivået i bedriften.

Statistikk

Det finnes ingen spesifikk statistikk over bestridelse av sykemeldinger, men ifølge tall fra arbeidsdepartementet var det 1315 registrerte tilfeller i 2022, 1631 tilfeller i 2023 og 1224 tilfeller frem til september i 2024.

Tidligere har NAV antydet rundt 1000 tilfeller i 2021 og årene før dette. Dette representerer en kraftig økning på rundt 60 prosent de siste fire til fem årene, ifølge en rapport fra kunnskapssenteret De Facto.

NHO har en veileder for hvordan en sykmelding kan bestrides, og fremgangsmåten er beskrevet på NAV sine nettsider.

Dette skriver NAV om bestridelse av sykemeldinger:

«Du har ikke rett til å få vite sykdomshistorien eller diagnosen til den ansatte, men du kan stille spørsmål ved om den ansatte har rett til sykepenger. Hvis du mener at du har god grunn til mistanke om at den ansatte ikke er syk eller skadet eller ikke medvirker i oppfølgingsarbeidet, kan du velge å ikke godta sykmeldingen, og dermed ikke utbetale sykepenger i arbeidsgiverperioden.»

Siste artikler

LANGVARIG STREIK FOR TARIFFAVTALE VED ANDRESEN KAROSSERI I SKI

Helt siden den 18. mars har bilpleierne hos Andresen Karosseri i Ski måtte streike for å få noe så selvfølgelig som en tariffavtale.

EN FUSJON KAN TREKKE UT

KONE sitt planlagte oppkjøp av TK Elevator kan møte store hindringer hos konkurransemyndighetene i Europa og flere andre land. Ifølge Reuters ventes avtalen å bli grundig undersøkt av EU, samt myndigheter iblant annet USA og Storbritannia.

DATO FOR MEKLING ER FASTSATT

Ettersom arbeidsgiverne i HLF ikke viste tilstrekkelig vilje til å imøtekomme foreningens krav, valgte foreningens forhandlingsutvalg å avslutte forhandlingene den 7. mai. Nå er dato for mekling fastsatt.

HBU TRENGER DITT BIDRAG

Flere kursdeltagere har bidratt med bilder, filmer og historier som vi kan benytte i kurssammenheng. Særlig på arbeidsplassundersøkelsen, i forbindelse med FSE kursene, er det flere som deler sine hendelser med oss – noe som vi bruker i kursene.
2,717FølgereLik
1,144FølgereFølg
57AbonnenterAbonnér