DØR AV ASBESTEKSPONERING

Med stadig flere total utskiftning og moderniseringsjobber, er det høyaktuelt for bransjen å ha kjennskap til farene ved asbesteksponering.

Asbest er navnet på en gruppe mineraler med fiberstruktur som har blitt brukt i mange ulike bygningsmaterialer.

Ifølge Kreftforeningen dør rundt 150 personer av kreft på grunn av asbesteksponering hvert år i Norge. Totalt regnes det med at over 200 personer årlig får asbestrelatert kreft. De fleste dødsfall skyldes eksponering av asbest tilbake i tid, og det kan ta fra 15 til 50 år fra eksponering til sykdom oppstår.

Endringene i Arbeidsmiljøloven som trådte i kraft i desember i fjor omfatter blant annet strengere grenseverdier for asbestfibre, utvidede krav til innholdet i melding om asbestarbeid til Arbeidstilsynet, skjerpede krav til kontroll av utført asbestarbeid og tydeligere regler om opplæring.

Siste artikler

UNNGIKK STREIK

På overtid, klokken 02.00 natt til torsdag, ble det oppnådd enighet i meklingen mellom HMF og arbeidsgiverne i HLF.

TIRSDAG MØTES PARTENE HOS RIKSMEKLEREN

Tirsdag 9. og onsdag 10. juni er satt av til mekling etter at det ble brudd i tarifforhandlingene på Heisoverenskomsten tidligere i mai.

HUSK Å OPPDATERE DIN KONTAKTINFORMASJON PÅ MIN SIDE

For at vi skal ha riktig kontaktinformasjon på deg – er det viktig at alle medlemmer oppdatere sine opplysninger på «Min side».

Ombygning utenom det vanlige

I våre dager er det lett å bli godt vant med maskinromsløse heiser, med lett materiell, plug and play og en detaljert montasjebok å montere etter.
2,722FølgereLik
1,142FølgereFølg
58AbonnenterAbonnér