Opplæring og etterutdanning

Stiftelsen Heisbransjens Utdanningssenter ble etablert i 1988, og eies av Heismontørenes Fagforening (HMF) og Heisleverandørenes Landsforening (HLF) i fellesskap. 

Partene har 2 representanter hver i styret, og det er i tillegg oppnevnt en frittstående person som styreleder. 

Etableringen av HBU skjedde som en følge av at det ved tariffrevisjonen i 1986 ved inntatt bestemmelser i Overenskomsten for Heisfaget, som ga alle heismontører rett til minimum 1 ukes fagrettet etterutdanning. 

HBU finansieres ved at medlemmer av Heismontørenes Fagforening betaler kroner 262,50,- pr. måned (kr. 1,75 x 150 timer) til senteret, og at heisbedriftene betaler et tilsvarende beløp (også noen av dem som ikke er medlemmer av HLF). 
Undervisningen skjer på dagtid. Alle kursdeltakere får dekket full lønn av sin bedrift. 

Les mer på HBUs egen hjemmeside.

Stiftelsen OPPHEI er et landsdekkende opplæringskontor for heisfaget som ble opprettet i 1998. 

OPPHEI gjennomfører teoriundervisning etter læreplanen for Vg3/bedrift – heismontørfaget, og følger opp at lærlingene arbeider etter samme plan i bedrift. 

OPPHEI har som intensjon at alle heisbedrifter med lærlinger kan bli medlemmer. Medlemsbedriftene står i dag for ca. 85-90% av heismarkedet i Norge.

Les mer på OPPHEIs egen hjemmeside.

Siste artikler

URAVSTEMNINGEN ER AVSLUTTET

Uravstemningen etter tariffoppgjøret er avsluttet – og det ble et overveldende flertall blant medlemmene for å akseptere resultatet som forelå etter meklingen den 9. til 11. juni.

HUSK Å MELDE DEG PÅ!

Har du husket å melde deg på årets ukeskurs ved Heisbransjens utdanningssenter?

DU KAN NÅ STEMME OVER RESULTATET I ÅRETS TARIFFOPPGJØR

Den 11. juni ble det etter mekling enighet mellom HMF og HLF i årets tariffoppgjør. Nå skal alle medlemmer stemme over resultatet.

UNNGIKK STREIK

På overtid, klokken 02.00 natt til torsdag, ble det oppnådd enighet i meklingen mellom HMF og arbeidsgiverne i HLF.
2,724FølgereLik
1,142FølgereFølg
58AbonnenterAbonnér