23. august 2025

TRETTENDE ETASJE

Den irrasjonelle og intense frykten for tallet tretten har opphav som strekker seg langt tilbake i tid. Ville du ha nektet å bo i trettende etasje av frykt for egen sikkerhet?

Om ikke her til lands – så utelates ofte trettende etasje fra større bygg hvor trykknappene i heisen ikke rent sjelden hopper fra tolvte til fjortende etasje i håp om å forhindre urolige leietakere eller beboere. I noen tilfeller har trettende etasje blitt omdøpt til 12A. Andre ganger benyttes trettende etasje utelukkende til annet enn et arbeids- eller oppholdsrom som for eksempel å benytte etasjen til tekniske rom.

Flyselskaper, inkludert Ryanair, Air France, Singapore Airlines og Qatar Airlines, hopper også over seterad nummer tretten for å imøtekomme urolige passasjerers angst. Data tyder på at flyreiser fra Storbritannia til Europa er omtrent 39 prosent billigere fredag den trettende. 

Gammel overtro

Tallet tretten blir i vestlig kultur forbundet med ulykker og overtro, og årsakene skal være mange. Slik som at det i Jesus siste måltid visstnok var tretten personer samlet til bords – hvor den trettende var den personen som forrådte Jesus.  

I en historie i norrøn mytologi var det invitert tolv guder til en fest. Loke, som egentlig ikke er en gud men av jotunslekt, «kræsjer» festen og blir den trettende gjesten. Her lurer Loke den blinde guden Hod til å drepe Balder den gode med et spyd av misteltein.

Siste artikler

Stortingsvalget: Partiene svarer

Den 8. september er det Stortingsvalg, og folket skal igjen stemme frem hvem som skal styre landet de neste fire årene.

RØYKEN SOM SPREDTE SEG I HEISSJAKTENE 

Nest år er det førti år siden den katastrofale brannen ved Hotel Caledonien i Kristiansand.

HEISER TRYGGHET OG TILGJENGELIGHET OPP I SKYENE

En av Trondheims største heiseiere sikrer lovpålagt informasjon om løfteinnretninger i den digitale loggboka, Lilo, fra Norsk Heiskontroll. Det anbefaler de også andre å gjøre.

MEST VANLIG MED RUSMIDLER I BYGGEBRANSJEN 

En studie gjennomført ved Karolinska University Laboratory – viser at byggebransjen er den bransjen med høyest bruk av narkotika i Sverige.
2,714FølgereLik
1,132FølgereFølg
51AbonnenterAbonnér
X