5. august 2025

RØYKEN SOM SPREDTE SEG I HEISSJAKTENE 

Nest år er det førti år siden den katastrofale brannen ved Hotel Caledonien i Kristiansand.

Brannen som oppstod den 5. september i 1986, i det da 12 etasjers høye bygget, beskrives som en av de mest alvorlige brannkatastrofene i moderne norsk historie. Totalt omkom14 mennesker og 54 personer ble skadet eller behandlet for sjokk. 

Brannen startet i underetasjen ved inngangen til puben Veteranen, og etterforskningen konkluderte med at brannen var forårsaket av en elektrisk feil, trolig på grunn av materialtretthet i en lampeledning, som igjen antente isolasjonsmaterialer i tak og vegger. Disse materialene inneholdt polystyren, som ved forbrenning avgir giftige gasser og skaper kraftig røykutvikling.

Selv om selve brannen var begrenset til de tre nederste etasjene, spredte røyken seg raskt oppover til alle etasjer gjennom blant annet heissjaktene som fungerte som åpne kanaler for røyk og giftige gasser. Dette skal skyldtes at heisdørene ble stående åpne etter at strømmen forsvant, skriver Fædrelandsvennen.

Utette dører til trappeoppganger og gjesterom forverret situasjonen ytterligere, da de tillot røyken å trenge inn i rømningsveiene og i rommene.

Siste artikler

HEISER TRYGGHET OG TILGJENGELIGHET OPP I SKYENE

En av Trondheims største heiseiere sikrer lovpålagt informasjon om løfteinnretninger i den digitale loggboka, Lilo, fra Norsk Heiskontroll. Det anbefaler de også andre å gjøre.

MEST VANLIG MED RUSMIDLER I BYGGEBRANSJEN 

En studie gjennomført ved Karolinska University Laboratory – viser at byggebransjen er den bransjen med høyest bruk av narkotika i Sverige.

SIKKERHETSKULTUR GÅR I ARV

Når en lærling eller fagprøvekandidat gjør en feil – så er det som oftest fordi montørene har overført sine innarbeidede uvaner eller feil til lærlingen.

NEDGANG I ELULYKKER 

Vi har i år en betydelig nedgang i antall elulykker, og faktisk den laveste andelen siden vi begynte å samle inn elulykker med elektronisk skjema.
2,491FølgereLik
1,129FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X