20. januar 2026

Vi støtter sykepleierne!

55 sykepleiere er tatt ut i streik. Sykepleierne markerte utenfor stortinget onsdag 7. nov.

Kravet

Det ble gjennomført en seks timer lang mekling uten løsning 24.10. 
NHO service og handel mener NSF takket nei til et bedre tilbud enn ellers i årets lønnsoppgjør, og sier i en pressemelding at de har strukket seg langt for å unna streik.

Forbundsleder for sykepleierne, Eli Gunhild By sier følgende i en pressemelding:
– Sykepleiere skal sikres samme minstelønnsnivå uavhengig av hvor de jobber. Det nektet motparten å godta.

– Vårt krav var en lengre lønnsstige med 10- og 16-årstrinn minimum som i KS og med 500.000 kroner etter ti år fra 2019. Kravet var godt innenfor det som er fremforhandlet i andre tariffoppgjør. NSF fremmet også krav om en bedre sykelønnsordning.

Disse bedriftene er tatt ut i streik:

Åstveit Helsesenter AS – NSF Hordaland

Eurest Haukeland pasienthotell AS – NSF Hordaland

Eurest Zefyr pasienthotell AS – NSF Nordland

Eurest Ullevål pasienthotell AS – NSF Oslo

Godthaab Helse- og rehabilitering – NSF Akershus

Rehabiliteringssenteret Nord-Norges Kurbad AS – NSF Troms

Ringen Rehabiliteringssenter AS – NSF Hedmark

Kilde: frifagbevegelse og NSF

Siste artikler

INFO OM FORDELER I LO-FAVØR

Hvilke forsikringer og fordeler har vi gjennom vårt medlemskap i EL og IT?

FOR KALDT TIL Å JOBBE?

Når vinteren setter inn kan det bli svært kaldt i heissjakta - særlig ved nymontasje på en byggeplass. Blir det for kaldt kan arbeidet avbrytes, men du kan ikke uten videre ha rett til å reise hjem.

NYTT PÅ HEISMESSA

Interlift er verdens største heismesse. Den holdes annethvert år, og har i år flyttet til Nürnberg fra Augsburg de siste årene.

PRODUSERER 750 HEISER DAGLIG

Den 27. oktober markerte Kone sitt 115-årsjubileum, samtidig som selskapet lanserer strategien «Rise», med tung vekt på bærekraft og teknologisk innovasjon.
2,717FølgereLik
1,143FølgereFølg
53AbonnenterAbonnér
X