12. november 2025

Grunnleggende sikkerhetsrutiner for heiser

HLF (Heisleverandørenes landsforening) har oversatt en felles europeisk sikkerhetsbrosjyre for heisfaget. Gode norske løsninger som sikker jobbanalyse og aktive verneombud mangler i den europeiske presentasjonen av sikkerhetsrutiner, noe vi mener er en viktig påminnelse om at den norske modellen for vernearbeid er under press.

Respekt for arbeidstakernes erfaringer er ingen selvsagt ting, men danner grunnlaget for at det er få ulykker i den seriøse delen av det norske arbeidslivet. Et aktivt verneapparat der både bedriften og organiserte arbeidere velger sine folk er en del av den norske modellen, noe som gir engasjerte arbeidere med gode holdninger til sikkerhet på arbeidsplassen. I andre europeiske land er dette satt bort til profesjonelle sikkerhetsingeniører.

Viktig med gode rutiner.

Det er likevel nyttig med gode rutiner for den enkelte arbeidstaker. Gjennomgangen av individuelle sikkerhetsrutiner i heftet er god, og nettopp derfor har vi valgt å dele lenke til heftet her på hjemmesiden vår.

Siste artikler

KONE VURDERER OPPKJØP AV TKE

Kone ser på nytt på muligheten for et oppkjøp av konkurrenten TKE.

Skal du gå av med pensjon? Her er tingene du bør huske på.

Å gå av med pensjon er for mange en milepæl, og starten på en ny fase i livet. Men for å få mest mulig ut av årene som pensjonist, kan det lønne seg å gjøre noen forberedelser. Pensjonssystemet i privat sektor kan virke som en jungel, og det er lett for enhver person å bli helt svimmel! Vi har derfor forsøkt å samle all relevant informasjon i denne artikkelen, så det skal bli lettere for deg å gå av med pensjon.

ELEVATOR TERMINATOR PÅ PLASS I UKRAINA

I fjor kunne vi lese om heismontør Steinar Gærup, som er en av flere frivillige som har tatt turen ned til det krigsherjede Ukraina med sårt trengte kjøretøy til de ukrainske soldatene som kjemper ved frontlinjen.

Fredsnasjon eller krigsprofitør?

Hvordan vil jeg at Norge skal bli husket? Det er en tanke jeg har hatt mange ganger, når det kommer til Israel-Palestina konflikten. Vil vi være på riktig side av historien? Jeg har tidligere hatt en følelse av at vi er fremme i skoa, og var forholdsvis tidlig ute med å anerkjenne Palestina som stat, og at vi generelt har hatt en bred støtte i befolkningen. Men når det viser seg at oljefondet har store investeringer i militærindustrien i Israel blir jeg mildt sagt usikker.
2,721FølgereLik
1,139FølgereFølg
51AbonnenterAbonnér
X