20. mai 2025

Terje Skog: Schindler tilraner seg jukseprofitt!

I et nytt brev går Terje hardt ut mot den tideligere arbeidsgiveren sin, Schindler:

Schindler tilraner seg jukseprofitt

Det er konflikt på Schindler som bl.a. omhandler forholdet til heiseiere. Bedriftens nye datasystem får konsekvenser for kundene. Her følger en orientering om hvordan kundene blir berørt. 

Konkret dreier det seg om det som betegnes som «kombinerte besøk». I dag er systemet slik at når det utføres reparasjonsarbeider, gis det en oppfordring til samtidig å utføre servicearbeid hvis kunden har servicekontrakt. Dette er rasjonelt og støttes, som system, av klubben. Hvem som tjener på denne rasjonelle metoden, heiseier eller bedrift, er en annen sak, som vi lar ligge. 

Det nye systemet, som bedriften har innført, ganske enkelt ved å ta seg til rette, har blant flere konsekvenser, den at tidsangivelsen for service og reparasjon ikke lenger skilles, men slås sammen. Deretter er det automatikk i systemet at 90% av den totale tida blir fakturert som regningsarbeider. 

Dette er et ganske ulogisk system. Samme servicekontrakt er jo gjeldende for kunden uavhengig av hvor lang tid reparasjonsarbeidet tar. Om montøren er på reparasjonsarbeid i 2 eller 3 timer, skal ikke influere på det nødvendige servicearbeidet. 

Men i tillegg fungerer systemet slik at kunden betaler først for en servicekontrakt, for deretter å betale ytterligere en sum – i kraft av regningsarbeid, for store deler av det som allerede er betalt gjennom servicekontrakten. 

Sett at man får en reparasjonsjobb/heisstans, og blir av systemet «tvunget» til å ta et kombinert besøk, kan dette illustreres på følgende måte: 

Reparasjon tar 2,5 timer og service tar 1 time

Terje Skog

Siste artikler

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».

PODKAST: Tillitsvalgte under press

Leder av HMF, Markus Hansen, og hovedtillitsvalgt i Schindler, Alexander Udnes, deltar i EL og ITs podkast.

VEKSTEN I VESTEN – OG ANDRE BUSKVEKSTER

Vi kan muligens forsøke å frede natur, men det økonomiske systemet er det eneste som virkelig lar seg frede.
2,490FølgereLik
1,118FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X