15. juli 2025

HBU åpner for streaming av kurs

Som en konsekvens av koronapandemien måtte HBU avlyse flere kurs som skulle vært avholdt ved senteret. Foreløpig ser det desverre ikke ut til at de skal kunne starte opp med klasseromskurs igjen – i hvert fall ikke på denne siden av høstferien. I det siste har Martin Granseth ved Heisbransjens Utdanningssenter jobbet med å utarbeide et alternativ til klasseromsundervisningen.

Allerede i dag, mandag 31. august, klokken 11:00-11:30, kan du følge første episode av kurset som tar for seg «IoT – Tingenes internett».

Neste episode kommer torsdag 3. september kl 11:00-11:30 hvor temaet er «Predictive maintenance».

Så følger det opp ukene etter med temaer som:

– Nye standarder og hva som skjer med utviklingen av regelverk

– Vedlikehold og ettersyn

– Intervju med nøkkelpersoner og eksperter i heisbransjen, og i firma som leverer tjenester til heisbransjen

Delta her

FSE kurs via nett

Allerede før sommeren startet HBU opp med FSE kurs som ble streamet live via Teams, også dette som et alternativ for å dekke behovet under koronapandemien. Kurset er ment som et alternativ under omstendighetene for å forebygge ulykker med strømgjennomgang. Kursene fortsetter utover høsten så lenge behovet er der. Ta kontakt med kursansvarlig i din bedrift dersom du trenger det lovpålagte kurset.

Siste artikler

NEDGANG I ELULYKKER 

Vi har i år en betydelig nedgang i antall elulykker, og faktisk den laveste andelen siden vi begynte å samle inn elulykker med elektronisk skjema.

Alderssammensetning kan by på bemanningsutfordringer i bransjen

Flere av bedriftene har virket kritiske til å ta inn lærlinger de siste par årene, men det kan se ut som det kan bli problematisk med bemanningen om få år. Selv om det er en liten nedgang i markedet, kan dette bli problematisk på sikt. Da det er over 100 montører som nærmer seg, eller allerede er i pensjonsalder.

Bleieskift, duplo og kald kaffe

Morgan Helseth er en omgjengelig og trivelig tobarnsfar, som nylig har blitt valgt inn som nestleder i HMF. Han jobber til daglig i TKE Oslo, og holder til på Abildsø, han har erfaring som både montør og arbeidsleder. Morgan er engasjert i å bedre arbeidsdagen til montørene i sjakta, og trives med å sørge for at folk kommer trygt opp og ned.

FORENINGENS KURSPLAN

Utover høsten og vinteren avholder foreningen flere nyttige og spennende kurs både for tillitsvalgte og for medlemmer.
2,492FølgereLik
1,131FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X