14. juni 2025

OVERFLYTTING AV FERIE

Har du ikke hatt anledning til å bruke opp alle feriedagene dine for i år? Fortvil ikke – du har rett til å overføre ferie til påfølgende år.

I henhold til ferieloven kan det avtales overføring av inntil 12 virkedager ferie til det påfølgende ferieåret, samt avtale å avvikle forskuddsferie på inntil 12 virkedager.

Ferieloven §7 (3 ledd) står det videre at ferie som ikke er avviklet ved ferieårets utløp, skal overføres til det påfølgende ferieåret. Dette innebærer at ferie som i strid med lovens bestemmelser ikke er avviklet ved ferieårets utløp, skal overføres til det påfølgende ferieår

Du kan også kreve å få tatt ut resterende ferie, da arbeidsgiver plikter å sørge for at arbeidstaker gis feriefritid. Hvis manglende ferieavvikling skyldes arbeidsgiver, kan arbeidstaker i tillegg til overføring kreve erstatning i henhold til loven.

Overenskomsten for Heisfaget åpner for at det skriftlig kan avtales mellom bedriften og den enkelte at den avtalefestede ferien overføres helt eller delvis til neste ferieår.

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X