10. juli 2025

VIL SVENSKE HEISMONTØRER ENDELIG BLI SAMLET UNDER ET FORBUND?

Sveriges LO har presentert et forslag til en ny organisasjonsplan, som innebærer at Elektrikerförbundet skal få ansvar for langt flere bransjer enn tidligere.

I dagens organisasjonsplan i LO som er fra 2012 heter det at arbeidstakere innen elektrisk installasjoner, drift og vedlikehold skal tilsluttes Elektrikerförbundet.

Men slik er det ikke i praksis, så derfor hadde elektrikerne et forslag til forrige kongress, hvor de ba om å få revidert organisasjonsplanen. På bakgrunn av dette er det blitt utarbeidet en klarere beskrivelse av forbundet ansvarsområde, skriver Elektrikern. Det nye ansvarsområdet omfatter heismontasje, alarm- og sikkerhet samt private kraftverk.

Dette høres ut som en god nyhet om dette kunne fått samlet svenske heismontører som i dag er fordelt på IF Metall og Elektrikerförbundet under en tariffavtale. 

Redaksjonen tok derfor kontakt med Elektrikerförbundet om dette kunne bli første skritt til å få samlet heismontørene i et og samme forbund.«Vi har redan idag, och sedan ca. år 1910 organiserat arbetstagare medlemmar som arbetar inom hissbranschen. Däremot kanske det blir lite tydligare i LOs organisationsplan – ett internt dokument som förtydligar vem som organiserar vilken yrkesgrupp», svarer Anton Levein i det svenske Elektrikerförbundet.

«Vi och IF Metall organiserar hissarbetare och rulltrappstekniker och kongressrapporten kommer inte innebära någon förändring så vitt jag vet», avslutter han.

Den avdøde svenske heismontøren Percy Kindal utalte i 2002 til Heismontøren at han så det som sin oppgave å påbegynne – om kanskje ikke fullføre – samlingen av det splittede svenske heismontørkollektivet. Her er Percy (t.h.) sammen med Harald Aasen (t.v.) og Geir Løkke under Göteborgaksjonen i 2001.

Siste artikler

Bleieskift, duplo og kald kaffe

Morgan Helseth er en omgjengelig og trivelig tobarnsfar, som nylig har blitt valgt inn som nestleder i HMF. Han jobber til daglig i TKE Oslo, og holder til på Abildsø, han har erfaring som både montør og arbeidsleder. Morgan er engasjert i å bedre arbeidsdagen til montørene i sjakta, og trives med å sørge for at folk kommer trygt opp og ned.

FORENINGENS KURSPLAN

Utover høsten og vinteren avholder foreningen flere nyttige og spennende kurs både for tillitsvalgte og for medlemmer.

STRØMBRUDD GA HEISKAOS 

Mandag den 28. april ble den iberiske halvøy rammet av et massivt strømbrudd som beskrives som det verste i nyere historie.

FERIEHJEMMET

Etter en større debatt ble det den 30. mai i 1951 vedtatt at foreningen skulle gå til innkjøp av en eiendom på Nesoddtangen.
2,492FølgereLik
1,130FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X