7. juli 2025

BJØRN-TORE HAR TAKKET FOR SEG

Siden streika i 2004 har Bjørn-Tore Egeberg vært ansatt som sekretær i foreningen, og siden da har den kunnskapsrike mannen blant annet bistått mange medlemmer og tillitsvalgte med stort og smått.

Fredag den 5. april i år ble Bjørn-Tore takket av for sitt lange og gode engasjement for foreningen. De siste seks årene har vi sett mindre til den allsidige mannen, for allerede i 2018 trappet han ned mot pensjonsalderen med en femti prosent stilling. Siden 2020 har han jobbet i en 20 prosent stilling hvor han først og fremt har jobbet med lønninger og regnskap for foreningen.

Så hva skal han fylle tiden med nå? På dette svarer han at han lenge har hatt lyst til å gå løs på flere av de mange bøkene i bokhylla på foreningskontoret. En bok han lenge har hatt lyst til å lese er «kapitalen» av Karl Marx. Men først skal den samfunnsengasjerte pensjonisten lese ferdig en bok om etterkrigsårene fra 1945 til 1950 i Tyskland.

Men Bjørn-Tore kommer neppe til bare å sitte rolig med nesa ned i en bok. Han har nemlig siden 2018 engasjert seg med frivillig arbeid i «Operasjon ved» som hogger og leverer ved til byens fattig folk. Nå som han er blitt fulltidspensjonist kommer han til å holde på med dette frivillig arbeidet minst to til tre dager i uka får vi vite. Arbeidet betales med fysisk aktivitet og mye sosialt, for i gjengen som bidrar for «Operasjon ved» finner man også pensjonert heismontør Jan Leirvåg som tidligere jobbet for Kone.

På spørsmål om han fortsatt blir å se i korridorene på foreningskontoret, så svarer han at vi «må ikke føle oss for trygge på det». Med dette takker vi Bjørn-Tore for hans engasjement for foreningen gjennom tjue år og ønsker han lykke til med pensjonisttilværelsen, vedhogging og litteraturlesing.

Siste artikler

STRØMBRUDD GA HEISKAOS 

Mandag den 28. april ble den iberiske halvøy rammet av et massivt strømbrudd som beskrives som det verste i nyere historie.

FERIEHJEMMET

Etter en større debatt ble det den 30. mai i 1951 vedtatt at foreningen skulle gå til innkjøp av en eiendom på Nesoddtangen.

ALT KAN REPARERES 

Slik som en kjent sykkelreparatør, så tenker han trolig i skruer og muttere – og opp igjennom oppveksten har han alltid søkt kunnskap ved å demontere ting for å se hvordan de virker.

TAKK FOR FERIEN!

Alle trenger et avbrekk i hverdagen, og det er takket være fagbevegelsen at vi her til lands kan glede oss over fem uker betalt ferie. Noe som mange arbeidstagere i land som for eksempel USA kan se langt etter, hvor de ansatte ikke har noen lovbestemt rett til ferie.
2,492FølgereLik
1,131FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X