16. juni 2025

Døde etter å ha sittet fastklemt i en vindmølleheis

Fredag den 20. september satt en person fastklemt i flere timer i en heis ved en vindmøllepark i Piteå kommune i Sverige.

Ambulansen skal ha vært raskt på plass etter at alarmen kom inn klokken 10:50.  

«Personen sitter fysisk fastklemt i en av vindkraftverkets heiser, og redningstjenesten assisterer», sa en SOS-operatør like etter at alarmen kom inn.  

Klokken 13:10 skal personen ha blitt frigjort, men dagen etter meldte politiet at personen, en mann i 40-årene, dessverre hadde omkommet. 

Mannen var utenlandsk statsborger, og de pårørende er varslet skriver SVT nyheter om hendelsen som nå etterforskes som en arbeidsplassulykke.

Kort om løfteinnretninger i vindmøller: De fleste vindturbinene inneholder en rekke løfteinnretninger. For enkel adkomst monteres det oftest en løfteinnretning i turbintårnet for servicepersonell som skal utføre vedlikehold og reparasjon på vindmøllene. Disse «serviceheisene» er ikke like raske som en tradisjonell heis, men er utstyrt med flere sikkerhetsanordninger.  For å ivareta sikkerheten er det krav om kontroll før første gangs bruk og videre årlig av en sertifisert sakkyndig virksomhet, skriver NHKs datterselskap VinderTec AS som driver sakkyndig kontrolltjenester til vindbransjen.

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X