12. desember 2025

HEISMONTASJEN PÅ NYE DRAMMEN SYKEHUS

I 2019 var oppstarten for byggingen av nye Drammen sykehus, som etter planene skal stå klart i 2025. Da skal det det nye sykehuset erstatte dagens Drammen sykehus og Blakstad sykehus.

Det nye sykehuset vil være lokalsykehus for omtrent 170 000 innbyggere, og vil dekke befolkningen i Drammen, Lier, Hurum, Røyken og deler av Asker og Nedre Eiker. Sykehuset vil også fungere som et områdesykehus for omtrent 500 000 innbyggere i Buskerud, Asker, Bærum og deler av Vestfold og Telemark.

Det nye sykehuset ligger på Brakerøya i Drammen.

Med fire tusen ansatte som vil ha sin arbeidsplass ved sykehuset fordelt på et bruttoareal på 122 000 kvadratmeter, så er det helt nødvendig med god trafikkavvikling mellom etasjene. 

Leveransen med heiser består av 28 personheiser av typen MonoSpace 700 DX og 4 TransSys DX transport- og sengeheiser, skriver det finske heiskonsernet Kone selv på sine nettsider.

Trym Markveien Gossmann er i med det elektriske.

«Vi har hatt tre lag gående fast på sykehuset under hele byggeperioden. Men totalt har det vært 14 montører og 3 lærlinger som har rullert noe igjennom byggeperioden», forteller Roger Larsen, heismontør i Kone Drammen.

Vi får vite at leveransen består av to sengeheiser på 1800 kg/9 stopp, fire sengeheiser 2500 kg/9 stopp, to sengeheiser 2500 kg/4 stopp, to sengeheiser 3600 kg på henholdsvis 9 og 4 stopp og sju sengeheiser på 2000 kg med 2 til 4 stopp. På begge akuttheisene som går til helikopterplatået er det 3000kg/10 stopp og 4500kg/11 stopp transis heiser. De resterende heisene er personheiser og heiser som er til varetransport. Her er nyttelasten alt fra 1300 kg til 2000 kg.

Heisene skal i flg. kone.no være i stand til å integrere en digital fremtid.

Da vi snakker med Roger kunne han fortelle at de var godt på vei med å sluttføre de tre siste heisene, men at det da vil stå igjen noe etterarbeid.

«Det vil jo bli litt jobb med å sy sammen alle løsningene vi leverer opp mot de andre fagene i månedene som følger, så helt ferdige er vi jo ikke selv om heisene er ferdig bygd», fortsetter Roger som er fornøyd med at de har klart å overholde alle tidsfrister og at de underveis har hatt et godt samarbeid med entreprenørene.

Da vi snakker med Roger kunne han fortelle at de var godt på vei med å sluttføre de tre siste heisene.

«Vi regner jo også med at det blir en jobb med å bytte litt deler på heisene som har gått som byggeheiser», avslutter han.

Det er behov for god trafikkavvikling mellom etasjene.

Siste artikler

NY VALGKOMITE I HMF

Det er enda noen måneder til foreningens årsmøte, men allerede nå kan du foreslå kandidater til styret og andre verv foreningen.

TRE TILTALT ETTER DØDSULYKKE

Fem personer mistet livet da en byggheis raste over 20 meter på en byggeplass nord for Stockholm i desember 2023. Nå er to montører og selskapets administrerende direktør tiltalt for grove brudd på arbeidsmiljøloven.

FANEMARKERING FOR PALESTINA

I regi av LO i Oslo arrangeres det fanemarkering på Eidsvolls plass foran Stortinget torsdag 27. november kl. 14.30 med faner, appeller og musikkinnslag!

Pensjonstilværelsen, til Løkke

Siden før jeg viklet meg inn i arbeidslivet, har jeg hatt en gående idé om at pensjonstilværelsen skulle være det store målet. Nirvana. Livet etter døden, eller etter arbeidet, før døden. Livet, hvor jeg har opparbeidet meg kredit nok i vår herres hage til å breke rundt med resten av de frie sauene.
2,721FølgereLik
1,142FølgereFølg
52AbonnenterAbonnér
X