16. juni 2025

BLIR HMF MED I EN NY STORSTREIK?

I år er det et mellomoppgjør – noe som innebærer at partene (LO-NHO) kun skal forhandle om lønn. Kravene ble overrukket den 14. mars, og den 18. mars ble det brudd i lønnsforhandlingene. Dermed går lønnsoppgjøret til mekling hos Riksmekleren.

Da LO og NHO for to år siden ikke kom til enighet i mellomoppgjøret, førte det til en fire dagers storstreik. Noe som overrasket mange da det ikke siden krigen hadde vært streik i forbindelse med et mellomoppgjør. Streiken ble avsluttet etter at partene kom til enighet dagen før heismontørene skulle tas ut.

Siden det i år er store forventninger på arbeidstakersiden om et lønnstillegg, så får vi håpe at LO står på kravene og får til en reallønnsvekst for alle arbeidstakere. På nettsiden til LO kan du lese om deres krav og tariffpolitiske uttalelse.

LO har varslet plassoppsigelser for over 200 000 arbeidstakere. 

Fristen for meklingen er satt til midnatt onsdag 2. april. 

For å være forberedt har El og It Forbundet på forespørsel fått oversendt en liste over foreningens bidrag til et eventuelt streikeuttak. 

Ta kontakt med din tillitsvalgt for å høre om din klubb eventuelt vil bli tatt ut ved første streikeuttak.

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X