1. juli 2025

Full støtte til streikende scene- og teaterarbeidere

Det er streik i kultursektoren hvor slaget står om pensjon. Kravet fra arbeidstakerne er å få på plass en permanent pensjonsordning som er kollektiv, livsvarig og like god for kvinner som menn.

For å sikre økonomien og bærekraften til kulturinstitusjonene gikk de ansatte i 2016 med på en midlertidig pensjonsordning (innskuddspensjon), som var dårligere enn den ordningen de da hadde. Til gjengjeld fikk de et løfte om at de på sikt skulle få en pensjon som varer livet ut og som virker likt for kvinner og menn. Det er dette løftet de nå krever innfridd.

Heismontørenes Fagforening er enige med våre kollegaer i fagforeningene med å få på plass en pensjonsordning som sikrer pensjon som er kollektiv, livsvarig og like god for kvinner som for menn. 

Vi vil også gjøre det klart at våre medlemmer ikke kommer til å hjelpe arbeidsgiverne med å reparere deres heiser på disse kulturinstitusjonene så lenge streiken pågår. Våre medlemmer vil snu i døra om de ser én eneste gul streikevest, og vi anser reparasjoner på disse løfteinnretningene som streikebryteri om det blir utført arbeid mens streiken pågår. 

Markus Hansen
Markus Hansen
Hansen er leder i Heismontørenes Fagforening.

Siste artikler

ALT KAN REPARERES 

Slik som en kjent sykkelreparatør, så tenker han trolig i skruer og muttere – og opp igjennom oppveksten har han alltid søkt kunnskap ved å demontere ting for å se hvordan de virker.

TAKK FOR FERIEN!

Alle trenger et avbrekk i hverdagen, og det er takket være fagbevegelsen at vi her til lands kan glede oss over fem uker betalt ferie. Noe som mange arbeidstagere i land som for eksempel USA kan se langt etter, hvor de ansatte ikke har noen lovbestemt rett til ferie.

Urolige tider – eller en gyllen mulighet for EU-kåte liberalister?

Høyresiden i norsk politikk (og kanskje særlig partiet Venstre) bruker uro i verden som argument for norsk medlemskap i EU. Uten EU står vi uten et sikkerhetsnett, sier EU-tilhengerne, men dette handler egentlig om noe helt annet enn sikkerhet; nemlig det å få Norge inn i en union styrt av marked, konkurranse og kapital – med minst mulig fellesskapstekning, velferd og innblanding fra oss i fagbevegelsen.

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.
2,492FølgereLik
1,130FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X