16. juni 2025

DE ANSATTE I SCHINDLER AUSTRALIA STREIKER FOR TRYGGERE ARBEIDSPLASSER

Siden slutten av august har 500 ansatte hos Schindler Lift i Australia vært i streik, støttet av fagforeningen Electrical Trades Union (ETU).

Arbeiderne streiker for bedre arbeidsvilkår, inkludert krav om høyere lønn, økt jobbsikkerhet og tryggere arbeidsforhold. Konflikten oppsto etter mislykkede forhandlinger mellom fagforeningen og Schindler.

De ansatte uttrykker bekymring over usikre arbeidsforhold, dårlig lønnsvekst og generelt forverrede arbeidsbetingelser. Dette er særlig kritisk etter pandemien, der mange arbeidere opplevde usikre ansettelser og permitteringer.

En sentral bekymring er frykten for at Schindler vil erstatte lokale arbeidere med utenlandsk arbeidskraft. Streiken har fått betydelig støtte fra lokalsamfunnet, og arbeidere fra andre sektorer har vist solidaritet. Denne streiken er del av en større trend i Australia, hvor flere bransjer opplever økt antall arbeidskonflikter.

Artikkelen er skrevet av ChatGPT med kildehenvisning til Australian Bureau of Statistics, Mirage News og 7News. Korrekturlest av redaksjonen.

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X