16. juni 2025

ELDRE HEISER TIL BESVÆR

Gamle og utdaterte heiser blant USAs en million heiser byr på problemer.

En av de største årsakene til problemet skal være mangel på reservedeler ifølge den administrerende direktøren i Center for Building i Nord-Amerika. Center for Building er en ideell organisasjon som blant annet jobber for å reformere byggeforskriftene i USA og Canada.

Til nettavisen Axios hevder han at dette skyldes heisdeler som er gått ut av produksjon og at heisprodusentene prioriterer å levere deler til store byggeprosjekter, særlig i Kina, noe som fører til lange ventetider for reparasjoner i USA.

Videre vises det til en aldrende arbeidsstyrke blant heismontører, samt komplekse statlige forskrifter og fagforeningsregler, som gjør det vanskeligere og mer tidkrevende for gårdeiere og entreprenører å overholde gjeldende standarder for å utføre nødvendige reparasjoner. 

Det henvises til at det ikke har vært føderal involvering i reguleringen av byggebransjen siden Reagan var president på åttitallet, og han tror at USA ville dra nytte av en nasjonal heisstandard. 

Ronald Reagan var under sine presidentperioder (1981-1989) kjent for skattekutt og velferdskutt, og under hans presidentskap var det et skifte i amerikansk arbeidsliv der fagforeningenes innflytelse avtok (red. anmerkning).

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X