16. juni 2025

Det amerikanske lærlingprogrammet trues

Det amerikanske arbeidsdepartementet forslår å endre på læreplanen i en rekke bransjer. Dette går det nord-amerikanske heisforbundet IUEC sterkt imot.

Departementet foreslår å implementere opplæringsprogrammet IRAP i et forsøk på å få flere læreplasser. Programmet har til nå kun vært benyttet i bransjer som ikke har egen læreplan, men med det nye forslaget går departementet inn for å innføre dette også i byggebransjen som allerede har en velfungerende læreplan.

Hva er IRAP?

IRAP er et opplæringsprogram som ikke er underlagt offentlig godkjenning, men godkjent av næringslivet selv. Programmet innebærer at bedriftene kan lønne under minstelønn eller med stipend. Det gir ingen rett til lønnsøkning, og læretiden er ikke tidsfastsatt. Det er heller ingen krav til sikkerhetsopplæring eller krav til kvalifikasjoner til instruktører.

Trussel

IUEC ser på dette som en trussel mot det etablerte utdanningsløpet som i dag finnes i byggebransjen, samtidig som det undergraver lønns- og arbeidsvilkår. Dette vil igjen føre til at arbeidsgiverne ikke vil være i stand til å konkurrere mot selskaper som velger den enkle løsningen som IRAP representerer.

Kampanje

IUEC presser på for at departementet skal utelate byggebransjen fra å kunne innføre det omstridte læreprogrammet. De har derfor startet en kampanje på sine nettsider www.iuec.org hvor de oppfordrer sine medlemmer, familie og venner og andre til å kommentere for å støtte opp om de etablerte opplæringsprogrammene i byggebransjen. Fristen for tilbakemelding er den 26. august, og hvem som helst kan kommentere.

Tor-Erik Lundberg
Tor-Erik Lundberg
Lundberg er redaktør i Heismontørenes Fagforening

Siste artikler

EN CUP FOR SAMHOLD

Siden 1983 har foreningen arrangert den årlige heiscupen, som har vært av stor betydning for et felleskap på tvers av klubber og landsdeler. Her tar vi et historisk tilbakeblikk til den spede oppstarten med den første heiscupen som ble arrangert i 1983 etter et initiativ fra Koneklubben.

Kollektivt selvmål: Stem Frp!

Det skjer hvert valgår; målingene tikker inn, og et lite knippe fagforeningsmedlemmer har plutselig begynt å sverge troskap til Fremskrittspartiet. På tampen av 2024 kunne vi lese i Fri Fagbevegelse at også medlemmer i EL og IT Forbundet nå vurderer å stemme på Frp. Målingen viser at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet er de to største partiene i forbundet – begge med 18 prosent. Målinger som dette skaper panikk i LO, skuffelse i Arbeiderpartiet, og forbundsledere som lurer på hvordan dette er mulig! «Det er mørkt, veldig mørkt, folkens,» uttalte forbundsleder Geir Ove Kulseth om målingen. Men er det overraskende? Og er egentlig Frp og fagbevegelsen en så dårlig match som alle skal ha det til?

FRANK OM PENSJONISTTILVÆRELSEN OG MANNEHELSE

Mange kjenner den pensjonerte Kone-montøren som blant annet mangeårig kasserer i foreningen. Redaksjonen har tatt en prat med den trivelige østfoldingen om den nye tilværelsen som pensjonist og kanskje noe så tabubelagt som menns helse.

SIKKER SIKRING AV LØFTEREDSKAP

I denne artikkelen skal vi se nærmere på temaet «sikker sikring av løfteredskap».
2,491FølgereLik
1,122FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X