2. april 2023

A-krim har hatt færre aksjoner under pandemien

På grunn av koronapandemien har omfanget av kontroller og aksjoner mot arbeidslivskriminalitet i 2020 blitt redusert sammenliknet med tidligere år.

I A-krimsentrenes årsrapport så fremgår det at det er den operative uteaktiviteten som har vært berørt av hensyn til smittevern, noe som innebærer at omfanget av kontroller og aksjoner er redusert sammenliknet med tidligere år. På grunn av koronapandemien har det også vært mindre samarbeid enn vanlig med andre myndigheter og med arbeids- og næringslivet.

Kriminelle med redusert kapasitet

I 2020 gjennomførte A-krimsentrene 42 aksjoner, og over 2550 virksomheter ble kontrollert.

Totalt har A-krimsentrene nå en oversikt over 126 aktive sentrale trusselaktører med stor evne til å organisere kriminalitet og maksimere sin profitt. Av disse har cirka 40 prosent av aktørene fått redusert sin kapasitet til å begå kriminelle handlinger, videre anslås det at i underkant av 10 prosent har fått økt sin kapasitet.

Blant deres virkemidler er stans av arbeidet, tvangsmulkt, etterberegning og innfordring av skatter samt straffeforfølgning.

Misbruk av tiltakspakker

Skatteetaten og NAV har i 2020 fulgt opp misbruk av de ulike tiltakspakker som regjeringen har iverksatt som følge av koronapandemien. De har også bidratt til å avdekke saker hvor det har vært mistanke om utnyttelse av permitterings- og dagpengeordningene.

Politiet og Økokrim har etterforsket flere av etatenes anmeldelser, og flere har blitt domfelt for bedragerier mot ordningene.

Tips om lovbrudd kan blant annet tipses her:


A-krimsenterne

A-krimsenteret er et samarbeid mellom Arbeidstilsynet, NAV, Skatteetaten og politiet. De har etablert et omfattende og systematisk samarbeid på nasjonalt, regionalt og lokalt nivå. Det er etablert sju A-krimsentre hvor etatene er samlokalisert

Siste artikler

28 ARBEIDSTAKERE OMKOM PÅ JOBB

I fjor omkom 28 arbeidstakere på jobb i det landbaserte arbeidslivet i Norge. Åtte av disse var innen bygg og anleggsvirksomhet.

BRUDD I MELLOMOPPGJØRET

Som forventet ble det etter fire dager med lønnsforhandlinger brudd mellom LO og NHO torsdag den 30. mars.

ÅRSMØTE 2023

Husk årsmøte i Heismontørenes Fagforening torsdag 30. mars kl 15.30.

KONFLIKT I ASSA ABLOY ENTRANCE SYSTEMS!

Fredag den 17. mars, klokka 08.00, gikk klubben i ASSA Abloy ut i konflikt etter flere år med lønnsnedslag til tross for store overskudd i selskapet.
2,460FølgereLik
988FølgereFølg
34AbonnenterAbonnér
X