12. desember 2025

TRE NYE KLASSER VED OPPHEI

Med eldrebølgen følger behovet for flere lærlinger inn i heismontørfaget, noe som har ført til at det i år er blitt opprettet hele tre klasser ved opplæringskontoret for heisfaget (Opphei).

«Aldri før har det vært så mange lærlinger inne ved Opphei på en gang», fortalte Lars Aleksander Selebø til redaksjonen da vi snakket med han i forbindelse med fjorårets lærlingeopptak. I fjor var det 21 nye lærlinger fra hele landet fordelt på to klasser.

Nå kan Lars, som er faglig leder ved Opphei, fortelle at det i år er hele 49 nye elever fordelt over tre klasser på Opphei. 31 av de nye lærlingene kommer rett fra skolen, mens 18 av dem er hjelpere eller elektrikere som skal avlegge fagprøve i heismontørfaget. Totalt er det nå 99 lærlinger inne på Opphei fordelt over tre årskull.

I år er det Kone som leder an med hele 15 nye lærlinger. Rett etter følger Schindler med tolv, TKE/Thyssen med åtte, Orona med sju, Otis med seks og Motum med en.

Gledelig er det at det i årets lærlingekull befinner seg tre jenter. Antall yrkesaktive jenter i faget med tilknytning til foreningen økes dermed fra ni til tolv. To av dem er ansatt i TKE (tidligere Thyssen) og en ved Oronas avdeling i Hamar.

«Det er gledelig at arbeidsgiverne endelig har fått øynene opp for at jentene fungerer i sjakten», sier Ingrid Overholt, som legger til at det fortsatt er en vei igjen å gå. Ingrid er ildsjel og initiativtaker i Jenteringen som jentene i heisfaget nå kaller seg.

David Coron-Andersen forteller om fagforeningen.

Introuka

Tradisjon tro var foreningen invitert med på lærlingenes introuke ved Opphei i uke 35 for å snakke om hva en fagforening gjør og hvorfor man bør organisere seg. Fra foreningen deltok David Coron-Andersen, sekretær i HMF, Lars Erik Mørch, lærlingerepresentant i HMF og Tor-Erik Lundberg, redaktør og styremedlem i HMF.

I tillegg til at foreningen fikk anledning til å presentere seg, var også daglig leder i HLF, Ben Gjerland, invitert for å fortelle om deres arbeid og bidrag til bransjen. Lærlingene fikk også matnyttig informasjon fra en representant fra avdeling for fagopplæring i Oslo fylkeskommune, og en alltid så engasjert Håvard Svang fra Kone holdt et innlegg om rus og avhengighet. 

Resten av uka bestod blant annet av informasjon om læreplanen for heisfaget, HMS, FSE, opplæring i bruk av arbeidsutstyr og en dag hvor lærlingene fikk anledning til å bli kjent med egen bedrift.

Lars Erik Mørch er lærlingerepresentant i HMF.

Siste artikler

NY VALGKOMITE I HMF

Det er enda noen måneder til foreningens årsmøte, men allerede nå kan du foreslå kandidater til styret og andre verv foreningen.

TRE TILTALT ETTER DØDSULYKKE

Fem personer mistet livet da en byggheis raste over 20 meter på en byggeplass nord for Stockholm i desember 2023. Nå er to montører og selskapets administrerende direktør tiltalt for grove brudd på arbeidsmiljøloven.

FANEMARKERING FOR PALESTINA

I regi av LO i Oslo arrangeres det fanemarkering på Eidsvolls plass foran Stortinget torsdag 27. november kl. 14.30 med faner, appeller og musikkinnslag!

Pensjonstilværelsen, til Løkke

Siden før jeg viklet meg inn i arbeidslivet, har jeg hatt en gående idé om at pensjonstilværelsen skulle være det store målet. Nirvana. Livet etter døden, eller etter arbeidet, før døden. Livet, hvor jeg har opparbeidet meg kredit nok i vår herres hage til å breke rundt med resten av de frie sauene.
2,721FølgereLik
1,142FølgereFølg
52AbonnenterAbonnér
X