15. september 2025

HEISALARMER SOM BENYTTER 2G-NETTET MÅ OPPGRADERES

De store mobiloperatørene har varslet at de stenger ned 2G-nettet i løpet av 2025. Dette betyr at alle enheter som benytter 2G-nettet må byttes ut i 2024.

Det er Telenor og Telia som har informert Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) om at de planlegger å stenge ned 2G-nettene i 2025. 

2G benyttes i dag til tale, SMS og maskin-til-maskin kommunikasjon (M2M). Heiseiere som har heisalarmer som benytter 2G-nettet må derfor få byttet ut disse innen den tid.

Andre tjenester som i dag benytter 2G og som vil kunne bli berørt, er blant annet trygghetsalarmer, husalarmer for innbrudd og brann, fjernstyring av varme, som for eksempel «ring hytta varm», helserelatert kommunikasjonsutstyr, fotlenker og overvåkningstjenester for vann- og avløpstjenester for vannverk, vannmålere, kloakk- og renseanlegg, skriver Nkom. Totalt er det i dag fortsatt 750 000 enheter som benytter 2G, inklusiv noen mobiltelefoner som kun støtter 2G-nettet.

Dersom du som heiseier er i tvil om hvilket nett deres heisalarm benytter – bør du ta kontakt med en heisbedrift.

Siste artikler

Praktisk informasjon om Heiscup 2025

Nedenfor finner du praktisk informasjon om årets heiscup som arrangeres helgen 12/9 til 14/9.

NYTT KURS FOR VERNEOMBUD

EL og IT Forbundet Oslo og Akershus inviterer til høstens 40-timers grunnopplæring i helse, miljø og sikkerhet (HMS). Kurset arrangeres i samarbeid med AOF Norge, og er obligatorisk for verneombud, medlemmer av arbeidsmiljøutvalg samt ledere med ansvar for arbeidsmiljø.

ÅRETS LÆRLINGER

Det er fint at vi har klart å opprettholde en klasse ved Opplæringskontoret for heisfag med 14 nye lærlinger som kommer rett fra skolen. Men hvis vi ser på alderssammensetningen i bransjen, så burde det vært langt flere lærlinger for å imøtekomme antall montører som snart kan gå av med pensjon.

ULOVLIG LØNNSTREKK I SCHINDLER AUSTRALIA

Den australske fagforeningen ETU (Electrical Trades Union) gikk til frontalangrep mot Schindler etter at ansatte i Queensland, Western Australia og i New South Wales hadde gjennomført korte, lovlige streiker i forbindelse med årets lønnsoppgjør.
2,712FølgereLik
1,135FølgereFølg
51AbonnenterAbonnér
X