17. september 2025

VIL SVENSKE HEISMONTØRER ENDELIG BLI SAMLET UNDER ET FORBUND?

Sveriges LO har presentert et forslag til en ny organisasjonsplan, som innebærer at Elektrikerförbundet skal få ansvar for langt flere bransjer enn tidligere.

I dagens organisasjonsplan i LO som er fra 2012 heter det at arbeidstakere innen elektrisk installasjoner, drift og vedlikehold skal tilsluttes Elektrikerförbundet.

Men slik er det ikke i praksis, så derfor hadde elektrikerne et forslag til forrige kongress, hvor de ba om å få revidert organisasjonsplanen. På bakgrunn av dette er det blitt utarbeidet en klarere beskrivelse av forbundet ansvarsområde, skriver Elektrikern. Det nye ansvarsområdet omfatter heismontasje, alarm- og sikkerhet samt private kraftverk.

Dette høres ut som en god nyhet om dette kunne fått samlet svenske heismontører som i dag er fordelt på IF Metall og Elektrikerförbundet under en tariffavtale. 

Redaksjonen tok derfor kontakt med Elektrikerförbundet om dette kunne bli første skritt til å få samlet heismontørene i et og samme forbund.«Vi har redan idag, och sedan ca. år 1910 organiserat arbetstagare medlemmar som arbetar inom hissbranschen. Däremot kanske det blir lite tydligare i LOs organisationsplan – ett internt dokument som förtydligar vem som organiserar vilken yrkesgrupp», svarer Anton Levein i det svenske Elektrikerförbundet.

«Vi och IF Metall organiserar hissarbetare och rulltrappstekniker och kongressrapporten kommer inte innebära någon förändring så vitt jag vet», avslutter han.

Den avdøde svenske heismontøren Percy Kindal utalte i 2002 til Heismontøren at han så det som sin oppgave å påbegynne – om kanskje ikke fullføre – samlingen av det splittede svenske heismontørkollektivet. Her er Percy (t.h.) sammen med Harald Aasen (t.v.) og Geir Løkke under Göteborgaksjonen i 2001.

Siste artikler

HEISCUPEN I MILANO

Til tross for at det på forhånd var blitt varslet regn i Milano denne helgen i september – gikk den førtiførste heiscupen av stabelen under et lett skydekke i 25 varmegrader.

Praktisk informasjon om Heiscup 2025

Nedenfor finner du praktisk informasjon om årets heiscup som arrangeres helgen 12/9 til 14/9.

NYTT KURS FOR VERNEOMBUD

EL og IT Forbundet Oslo og Akershus inviterer til høstens 40-timers grunnopplæring i helse, miljø og sikkerhet (HMS). Kurset arrangeres i samarbeid med AOF Norge, og er obligatorisk for verneombud, medlemmer av arbeidsmiljøutvalg samt ledere med ansvar for arbeidsmiljø.

ÅRETS LÆRLINGER

Det er fint at vi har klart å opprettholde en klasse ved Opplæringskontoret for heisfag med 14 nye lærlinger som kommer rett fra skolen. Men hvis vi ser på alderssammensetningen i bransjen, så burde det vært langt flere lærlinger for å imøtekomme antall montører som snart kan gå av med pensjon.
2,712FølgereLik
1,136FølgereFølg
50AbonnenterAbonnér
X