FANT ELENDIGE BOFORHOLD

Flere enn 11 000 gjestearbeidere jobber i Stockholm, og dette er utenom de som har en fast jobb i Sverige. Men hvor bor alle?

Enkelte svenske bedrifter ordner bolig for sine utenlandske arbeidere, men hvordan formidling av husrom til de øvrige gjestearbeiderne foregår og hvor de bor vites ikke. Det eneste som vites er at boforholdene er elendige. For å få flere svar gav en reporter fra Byggnadsarbetaren seg inn i jakten etter en sengeplass på det svarte markedet. Funnene er oppsiktsvekkende.

For å finne frem til utleierne gikk han inn på en russiskspråklig nettside, hvor han fant leiligheter, rom og sengeplasser. Annonser som: «To sengeplasser leies ut. 3000 kroner uken for hver. Alle fasiliteter tilgjengelig.» Anonymt for myndighetene og uten leiekontrakt.

Etter bare noen telefonsamtaler skjønner han fort at dette er utleiers marked, da alle sengeplassene forsvant fort, eller så var prisene økt. Etter å ha fått napp møtte han opp på en adresse, og blir henvist til en seng i et rom som han skulle få leie for kroner 3000 i måneden. Men han skal ikke få hele rommet alene. I det samme rommet står to andre senger. Den ene er det en annen mann som allerede leier. Den tredje tilhører kvinnen som leier ut sengene.

De andre utleierne som han oppsøkte, er verken bedre eller billigere for den saks skyld. Les hele artikkelen på byggnadsarbetaren.se.

Erfaring viser at det dessverre ikke står bedre til her hjemme i Norge.

Siste artikler

ÅRETS LÆRLINGER

Atten nye lærlinger er i år tilknyttet Opplæringskontoret for heisfaget (Opphei). Det er fire flere enn i fjor.

HEISCUPEN PÅ SØRLANDET

Etter flere år i utlandet ble det i fjor vedtatt å flytte årets heiscup tilbake til Norge, og dermed kom flere enn 200 heismontører ned til Sørlandet for foreningens store sportslige og sosiale arrangement.

PRAKTISK INFO TIL ÅRETS HEISCUP

Helgen fredag 28. august til søndag 30. august er det klart for årets heiscup som i år finner sted i Kristiansand. Nedenfor finner du relevant praktisk informasjon vedørende heiscupen.

HØSTENS KURS FOR VERNEOMBUD

EL og IT Forbundet Oslo og Akershus inviterer til høstens 40-timers grunnopplæring i helse, miljø og sikkerhet (HMS). Kurset arrangeres i samarbeid med AOF Norge, og er obligatorisk for verneombud, medlemmer av arbeidsmiljøutvalg samt ledere med ansvar for arbeidsmiljø.
2,724FølgereLik
1,157FølgereFølg
58AbonnenterAbonnér